کوکوچیپس

کوکوچیپس تکه های کوچکی از الیاف نارگیل است و در صورتی که پس از پایان هر کشت به طور صحیح ضدعفونی شود عمر بالایی داشته و قابلیت کشت مجدد در آن وجود دارد.

 

باید توجه داشت که از کوکوچیپس به تنهایی برای بستر کشت نمیتوان استفاده کرد و باید حتما از مواد مغذی و کودهای دیگر برای ترکیب شدن با آن بهره برد.

کوکوچیپس دارای ابعاد بزرگتری نسبت به کوکوپیت است و معمولا برای گیاهانی استفاده میشود که نیاز به بسترهای کشت دانه درشت دارند. مانند گلهای شاخه بریده مثل: لیلیوم و رز. در صورت نگهداری و رسیدگی مناسب میتوان از این بستر تا 5 سال استفاده کرد. ابعاد هر دانه آن 1 تا 3 سانتی متر میباشد.

 

مزایای استفاده از کوکوچیپس: 

 • کاهش مصرف آب : قابلیت جذب و ذخیره آب در کوکوچیپس بسیار بالاست که همین دلیل در صورت استفاده از آنها در بستر کشت دفعات و حجم آب مورد نیاز در آبیاری را کاهش میدهد.
 • هوادهی مناسب : از زهکشی مناسبی برخوردار است، در نتیجه فرآیند هوادهی و رساندن اکسیژن به ریشه ها به خوبی انجام میشود.
 • بی ضرر برای محیط زیست: کوکوچیپس ماده ای آلی و سازگار با محیط زیست است که در نهایت تجزیه شده و جذب طبیعت میشود. در نتیجه استفاده از آن هیچگونه آلودگی و خطری را متوجه محیط زیست نخواهد کرد.
 • کاهش ابتلا به بیماری ها و آفات : خاک محل زندگی بسیار از آفات و بیماری هاست و میوه نارگیل در ارتفاعات بالا رشد میکند و در مجاورت خاک قرار ندارد. در نتیجه استفاده از کوکوچیپس که از الیاف های نارگیل به وجود می آبد احتمال شیوع بیماری و آفت را کاهش میدهد.
 • کشت مجدد: همانطور که پیش تر ذکر شد کوکوچیپس بستر مقاومی است و اگر به طور صحیح ضدعفونی شود تا 5 سال امکان کشت مجدد در آن وجود دارد.
 • بهبود ریشه دهی : جذب آب بالا، زهکسی و هوادهی مناسبی دارد. در نتیجه ریشه فضای مناسبی برای رشد خواهد داشت.

 

معایب استفاده از کوکوچیپس: 

 • کمبود مواد مغذی: کوکوچیپس توانایی خوبی در جذب و نگهداری مواد غذایی دارد، اما به تنهایی خاکی فقیر است و میزان مواد مغذی داخل آن بسیار کم است. به همین دلیل در صورت انتخاب این فرآورده به عنوان بستر کشت باید حتما از محلول ها و کودهای مغذی برای غنی سازی خاک استفاده شود.
 • احتمال وجود مواد شیمیایی در کوکوچیپس: پس از خشک نمودن، الیاف های نارگیل برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از شیوع هر گونه آلودگی و آفت با مواد شیمیایی پاکسازی میشوند. ممکن است باقی مانده مواد شیمیایی بر گیاه و محصول تاثیر بگذارد.
 • احتمال نمکی بودن: برای تولید کوکوچیپس باید ابتدا پوست های نارگیل خیسانده شوند. در صورتیکه این الیاف در آب نمک خیس خورده باشند اطمینان حاصل کنید که یا توسط تولید کننده با آب تازه شسته شوند و یا خودتان آنها را بشویید.
 • پر هزینه بودن تهیه آن: کوکوچیپس محصولی وارداتی است و هند و سریلانکا بزرگترین تولیدکننده های کوکوپیت و فرآورده های آن ( کوکوچیپس ) در جهان هستند.به همین دلیل به نسبت سایر بسترهای کشت هزینه بیشتری دارد و انتخاب آن برای بستر کاشت میتواند گلخانه دار و یا کشاورز را متحمل هزینه های فراوانی بکند.

 

تفاوت کوکوچیپس و کوکوپیت : 

کوکوپیت بافتی مشابه پیت ماس و خاک دارد، اما کوکوچیپس ابعاد بزرگتری داشته و معمولا برای گیاهانی استفاده میشود که نیاز به بستر کشت دانه درشت دارند.

کوکوچیپس هندی وارداتی مایادشت

شرکت بازرگانی مایادشت واردکننده و عرضه کننده انواع بستر کشت در ایران میباشد.

مزایای کوکوچیپس هندی مایادشت

 1. دارای بافت متخلخل به جهت گردش هوای بیشتر و رشد بهتر ریشه گیاه
 2. قابلیت جذب بالای آب و نگهداری رطوبت به مدت طولانی
 3. کاملا ارگانیک و تجدیدپذیر
 4. عاری از هرگونه آفات و باکتری های مضر برای ریشه گیاه

 

برای اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات مایادشت ( کوکوچیپس، کوکوپیت، پیت ماس و سایر بسترهای کشت ) لطفا با واحد فروش شرکت مایادشت تماس حاصل نمایید.advanced-floating-content-close-btnدانلود کاتالوگ