سیم پلی استر

یکی از وسایلی که در گلخانه ها بطور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد سیم پلی استر گلخانه است .

 

نیاز است که در این بخش محصولی را انتخاب کنیم که از لحاظ دوام و کیفیت درجه یک باشد چون در صورت عدم دقت در انتخاب این سیم ممکن است به محصولات و حتی سازه گلخانه خسارت وارد شود و در نتیجه هزینه های مربوط به گلخانه افزایش یابد.

سیم پلی استر یک نوع الیاف مصنوعی است که از جنس پلی استر (Polyester ) ساخته میشود. پلی استر ماده ای است که از لحاظ ساختاری از زنجیره ای از واحد های پتروشیمیایی تشکیل شده است که به صورت پلیمری با یکدیگر پیوند میخورند.

سیم پلی استر به دلیل ویژگی های خاص خود در صنعت بافندگی و تولید پارچه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

سیم پلی استر

آیا سیم پلی استر از سیم فولادی قوی تر است؟

سیم پلی استر و سیم فولادی دو نوع سیم با ویژگی ها و استفاده های مختلف هستند.

سیم پلی استر یک نوع سیم ساخته شده از الیاف پلی استر است که به دلیل خصوصیات مکانیکی قوی خود مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع سیم دارای استحکام بالا در برابر کشش است و میتواند با وزن های سنگین مقاومت کند. به همین دلیل، سیم پلی استر برای کاربردهایی مانند بسته بندی، درزگیری صنعتی و صنعت ماهیگیری استفاده می شود.

از سوی دیگر، سیم فولادی از آلیاژ فولاد تشکیل شده است و دارای استحکام فوق العاده بالایی است. 

سیم فولادی به دلیل خصوصیات مکانیکی خود، به طور گسترده در صنایع ساختمانی و عمرانی استفاده میشود. 

از جمله کاربرد های سیم فولادی میتوان به استفاده در سازه های بتن آرمه، پل ها، تیرها و استراکچرهای فلزی اشاره کرد.

بنابراین، در مورد قدرت و قوی بودن، سیم فولادی اغلب از سیم پلی استر قوی تر است و معمولا برای کاربردهایی که نیاز به استحکام بالا دارند، ترجیح داده میشود. اما هر کدام از این دو نوع سیم برای کاربردهای خاص خود مناسب هستند و انتخاب بین آنها بستگی به نیاز و محیط کاربرد آنها دارد.

وایر پلی استر یا سیم آگروپت که به نامهای سیم شید و یا وایر پلی استر و یا سیم نگهدارنده سایه بان یا ذخیره انرژی یا وایر شفاف نیز معروف می باشد.

این نوع از سیم ها به عنوان جایگزین سیم‌ مفتولی اخیرا مورد استفاده بیشتر قرار گرفته اند خصوصا در زمان استفاده از سیستم شید مکانیزه گلخانه طرح های اسپانیایی و همچنین گلخانه های هلندی و موارد دیگر این نوع وایر های پلی استر به عنوان سیم نگهدارنده در پوشش های گلخانه به کار می رود.

به دلیل پایین بودن قابلیت انبساط آن وقتی کاملا کشیده و محکم شود نیازی به تنظیم دوباره آن نیست و خمیده و آویزان نمی شود.

 

در سیستم شید گلخانه استفاده از سیم آگروپت یا سیم شید گلخانه دارای مزایا و معایبی می باشد که از آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد  :

 

مزایا:

 

 • دارا بودن افزودنی ضد uv که مقاومت بیشتری در برابر نور خورشید ایجاد مینماید.
 • وزن سیمهای پلی استر در سیستم مکانیزاسیون گلخانه‌ها یک ششم وزن سیم مفتول میباشد.
 • مقاومت بالا در برابر کشش و بار
 • آسانی و سهولت نصب 
 • عدم کشش و تغییر فرم در زمان تابستان و زمستان  با توجه به افزودنی های ضد یو وی
 • جهت مصارف داخل و خارج از گلخانه مناسب بوده و به لحاظ اینکه جنس سیم شید گلخانه از نوع پلاستیک میباشد در تابستان گرما را در مقایسه با سیم مفتول فلزی به پلاستیک منتقل نمی نماید.
 • مقاوم در برابر حشره کش ها و مواد شیمیایی در داخل محیط‌ های گلخانه
 • عمر بالای سیم آگروپت درمقایسه با مفتول های فلزی
 • گیاه دوست: سیم آگروپت صاف است و لبه های تیز ندارد و خطر آسیب دیدن بافت های ظریف گیاه را کاهش میدهد. 
 • غیر خورنده : بر خلاف برخی از سیم های فلزی، سیم پلی استر خورنده نیست، به این معنی که با گذشت زمان زنگ نمیزند یا خراب نمیشود. این امر آن را برای استفاده های طولانی مدت در گلخانه هایی که ممکن است رطوبت و مواد شیمیایی وجود داشته باشد، مناسب میکند.

 

معایب: 
 • فرسایش: سیم های آگروپت اگر به طور مداوم کشیده شود و بارهای سنگین بر روی آن قرار بگیرد ممکن است به تدریج فرسایش پیدا کند. (در صورت استفاده نادرست یا عدم رعایت وزن مجاز، سیم ممکن است کشش خود را از دست بدهد یا تغییر شکل دهد.
 • حساسیت نسبت به حرارت : سیم وایر حساسیت نسبتا زیادی نسبت به حرارت دارد و در دماهای بالا ممکن است نرم شود یا تغییر شکل دهد. بنابراین، باید از استفاده آن در محیط های بسیار داغ پرهیز کرد.
 • قدرت رنگدانه : در مقایسه با برخی مواد دیگر مانند فولاد، قدرت رنگدانه سیم شید کمتر است. در نتیجه، ممکن است در طول زمان، رنگ سیم کمی تغییر کند یا متاثر از عوامل زیستی و محیطی شود.

 

نحوه بستن سیم وایر :

آموزش بستن سیم پلی استرروش بستن وایر شفاف

مشخصات فنی:

قطر 2/2 میلیمتر
هر کیلوگرم 190 متر طول سیم میدهد
6برابر سبکتر از سیمهای فلزی
مقاوم به تغییرات دما، مواد شیمیایی، رطوبت

 

برای دریافت اطلاعات تکمیلی از قبیل موجودی ، قیمت و سفارش محصول  لطفا با واحد فروش بازرگانی مایادشت تماس حاصل فرمایید 

مایا دشت پیشرو در صنعت گلخانه