پلاستیک گلخانه

پلاستیک گلخانه  آنتی یو وی دار  نوعی نایلون عریض کشاورزی است که ماده مقاوم کننده در برابر اشعه ماوراء بنفش به آن افزوده شده است. این نوع نایلون بیشتر روی سقف گلخانه کشیده می شود تا تشعشات زیان آور نور خورشید را که باعث صدمه به گیاهان درون گلخانه می شود فیلتر کرده و به این ترتیب باعث افزایش رشد و راندمان آن ها شود.

پلاستیک گلخانه

پلاستیک گلخانه پرشین یکی از معروفترین برندهای پلاستیک گلخانه در ایران میباشد و سالیانیست مورد استفاده کشاورزهای عزیز ایرانی قرار گرفته است.

ویژگی های مکانیکی (Mechanical properties) :

این ویژگیها مشخص کننده مقاومت پلاستیک گلخانه ای در برابر تنش های مکانیکی و محیطی در زمان استفاده هستند و شامل :

1- استحکام کششی(Tensile strength) : بیانگر میزان مقاومت و همچنین رفتار و تغییرات فیلم در شرایط اعمال تنش کششی می باشد مثل درصد ازدیاد طول فیلم در اثر کشش.

2- استحکام پارگی(Teat strength) : نشاندهنده مقاومت فیلم در برابر ایجاد و رشد پارگی در پوشش است.

3- مقاومت در برابر ضربه(Impact strength) : این ویژگی میزان مقاومت مکانیکی فیلم در برابر اعمال ناگهانی یک تنش مکانیکی را بیان می کند، مثل مقاومت پوشش در برابر برخورد با دانه های تگرگ.

4- مقاومت خزشی(Creep strength) : این معیار بسیار مهم نشانگر میزان تغییر شکل و ضخامت پوشش در هنگام اعمال تنش مکانیکی می باشد . بطور مثال، میزان نازک شدن فیلم در تابستان و در نواحی اتصال فیلم به ساختار فلزی گلخانه که در بعضی مواقع به دمای 70 درجه سانتیگراد هم می رسد، با این معیار مشخص می گردد .

ویژگی های نوری(Tensile strength) :

با این ویژگی ها کمیت های ماتی، شفافیت و براقیت فیلم ها مورد سنجش قرار می گیرند . شفافیت بیانگر میزان انتقال نور از فیلم می باشد . انتشار نور توسط پارامتر ماتی بیان می گردد و براقیت میزان انعکاس نور از سطح فیلم را مشخص می کند . علاوه بر پارامترهای فوق مقاومت در برابر فرسودگی ناشی از اشعه UV که از مهمترین عوامل موثر بر ماندگاری پوشش گلخانه ای میباشد به وسیله این ویژگی ها تعیین می گردد .

ویژگی های شیمیائی(Chemical properties) :

این ویژگی بیانگر مقاومت شیمیائی در برابر عوامل خارجی مانند سموم و آفت کشها، کودها و مکمل ها، آلودگیهای محیطی، رطوبت و تاثیر این عوامل بر عملکرد پایدار کننده های Anti UV می باشد . بطور مثال استفاده از سموم شیمیائی تشکیل شده از یونهای سولفور یا کلراید و آهن می تواند بازدهی بعضی از این پایدار کننده ها را تا 50% کاهش دهد .

ویژگی های ابعادی(Dimensional  properties) :

فیلم های سه لایه پرشین از عرض 4 تا 12 متر، ضخامت 50 تا 300 میکرون و بر اساس نیاز مشتری بدون محدودیت طولی ( طول استاندارد 50 متر) تولید و به بازار عرضه می گردد .

ویژگی های بسته بندی(Packing properties) :

بسته بندی مورد استفاده بصورت چند لایه وضد نور بوده که موجب افزایش ماندگاری و حفظ کیفیت پوشش ها در مرحله نگهداری و انتقال می گردد . همچنین جهت جلوگیری از آسیب های وارده به محصول در زمان جابجایی  یک لایه فوم ضربه گیر در بسته بندی گنجانده شده است.

اثرات انتقال نورLight Transmission)P.A.R) :

انتقال نور مشخص کننده میزان نور وارد شده از محیط خارج به داخل  گلخانه می باشد. حداکثر انتقال نور مفید در محدوده های طیف 400تا700 نانومتر (P.A.R) برای فتوسنتز و دیگر فرایندها از جمله حفظ ظاهر و رنگ مناسب محصولات کشت شده  مورد نیاز است .

اثرات انتشار نور (Light Diffusion) : 

ویژگی انتشار نور به مفهوم بهبود پراکندگی نوردر محیط داخلی گلخانه می باشد. این عمل  تا حد زیادی راندمان فتوسنتز را بهبود می بخشد . این خاصیت  به ویژه برای رفع سایه گیاهان قد بلند حائز اهمیت است .

تاثیرات حرارتی Thermal Effect) IR):

مهمترین دستاوردهای استفاده از فیلم های با فرمولاسیون تاثیرات حرارتی
•  جلوگیری از خروج امواج گرمایی از داخل گلخانه به خارج آن .
•  کاهش آسیب وعوارض  ناشی از یخ زدگی .
•  منجر به صرفه جویی در هزینه های گرمایشی .

اثرات ضد چکه(Anti Drip) :

قطره های تشکیل شده بر روی سطح داخل فیلم های گلخانه ای به دلیل تراکم آب می تواند عواقب منفی بر کیفیت گیاه و رشد داشته باشد . این اتفاق می تواند  15 تا 30 درصد انتقال نور را کاهش داده و احتمال بروز برخی از بیماری ها را افزایش دهد .بر روی سطح داخلی فیلم های ضد چکه بصورت مداوم قطرات بزرگ آب از بین رفته و بجای آن لایه نازکی از آب شکل میگیرد و در نهایت از روی سطح داخلی سقف به سمت دیوارهای گلخانه جاری می شود .

مزایای استفاده از پلاستیک گلخانه ضد چکه  :

•  نور مناسب در گلخانه
•  بازده ای بیشتر در حجم محصول
•  کاهش زمان برداشت محصول
•  کیفیت بهتر محصولات و ارزش تجاری بالاتر در اثر کاهش مصرف آفت کش، سموم و کاهش بیماری

آنتی ویروس (Anti Viruse) :

 یکی از راه های بظاهر آسان و سریع کنترل آفات، کنترل شیمیایی یا به عبارت دیگر بکار بردن آفت کش می باشد.  اما خطرات و هزینه های گزاف استفاده از سموم آفت کش بر کسی پوشیده نیست، بنابراین سایر روشهای کنترل آفات از جمله کنترل بیولوژیک و استفاده از پوشش های UV Blocker از عوامل مفید در کنترل و جلوگیری از زاد و ولد آنها می باشد؛ و نکته نهفته در آن آسیب پذیر بودن آفات و حشرات نظیر تریپس ها در مقابل دریافت نکردن طیف نوری ماوراء بنفش می باشد.

آفت ها با استفاده از این طیف نوری  اهداف خود را شناسایی می کنند و ما همین طول موج را بواسطه افزودنیها موجود در فیلم های پرشین در محیط گلخانه، از این نوع آفت ها دریغ کرده و باعث کنترل بیمارها می شویم. به زبانی ساده با انتخاب پوشش مناسب می توانید محیطی را فراهم آورید که طیف نوری مناسب برای رشد حشرات و آفت ها به  گلخانه وارد نشود و هزینه های  کنترل بیولوژیکی و شیمیایی به مراتب کمتر شود .

عبور انتخابی طیف نوری(Photo Selective) :

در تهیه فیلم های گلخانه ای مخصوص قابلیت عبور دهی دلخواه یک طول موج مشخص وجود دارد که به منظور محافظت محصول در مقابل یکسری از امواج نور خورشید و همچنین افزایش سرعت رشد گیاه یا افزایش کیفیت محصول، مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال استفاده از این تکنیک در گلخانه های پرورش گل رز، موجب افزایش راندمان تولید و همچنین یکنواختی و بالا رفتن کیفیت رنگ  گل  با توجه واریته آن می شود.

شرکت مایا دشت با توجه به محدودیت واردات پلاستیک گلخانه ایی در حال حاضر به عنوان نماینده فروش شرکت پرشین به قیمت کارخانه و عرضه کننده تخصصی طیف گسترده ای از فیلم های پلی اتیلن با ساختار چند لایه بوده و بر این اساس پاسخگوی نیاز مشتریان خود می باشد. محدوده کاربردی محصولات این شرکت در صنایع کشاورزی و باغداری شامل انواع پوشش های گلخانه ای، پوشش های مالچ و ژئوممبرین است.

سفارش محصول